BDT: Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir?

Bilişsel Davranışçı Terapi 1960’lı yıllarda Aron Beck tarafından geliştirilmiştir. Bireye fayda sağlamayan bilişsel bozulmaların değiştirilmesi odaklanır. Bireyin günlük yaşam olaylarında ortaya çıkan sorunlarını çözebilmesi için kişisel başa çıkma stratejilerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

Bilişsel Davranışçı Terapi, depresyon tedavisinde kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da anksiyete dahil olmak üzere pek çok ruh sağlığı bozulukluğunda kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Bilişsel Davranışçı Terapi, “problem odaklı” ve “hareket merkezli” bir terapi yöntemidir. Spesifik problemlere odaklanılarak bu problemlerin ortadan kaldırılması terapinin temel amacıdır. Terapist, bireyin problemine yönelik semptomlarını azaltmasını sağlayacak stratejiler geliştirmesine yardım etme rolünü üstlenmektedir.

Buna Göz Atın  Piaget: Bilişsel Gelişim Evreleri

Ortaya konulan araştırmalarda Bilişsel Davranışçı Terapi hafif-orta düzey depresyon, anksiyete TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu), madde kullanım bozukluğu, borderline kişilik bozukluğunun tedavisinde etkili bir terapi yöntemi olduğu görülmüştür. Ayrıca majör depresif bozukluğun da psikofarmakolojik yöntemlerin yanında uygulanan bilişsel davranışçı terapinin oldukça etkili olduğu da ortaya konmuştur.

Mersin Üniversitesi-Psikoloji Bölümü'nden 2020 yılında mezun oldum. Covid-19 döneminde yaygınlaşan "Online Terapi" yöntemi ile psikolojik danışma vermeye devam etmekteyim. Mersin Üniversitesi- Psikoloji Lisans 2016-2020 Çağ Üniversitesi- Psikoloji Yüksek Lisans 2021-... Çağ Üniversitesi- Hukuk Fakültesi 2021-...
Yazı oluşturuldu 81

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön