Anksiyete Hakkında Psikanalitik Görüş

Anksiyete; yaşam olaylarına karşı tepki olarak ortaya çıkmakla birlikte, nedeni belirsiz endişeler ve kötü birtakım gelişmeler olacağına yönelik korku ve beklentilerdir. Anksiyete hakkında psikanalitik görüşe baktığımızda;

Anksiyete ve Psikanalitik Görüş

Psikanalitik kuram; temeli Sigmund Freud tarafından ortaya konmuş kuramdır. Psikanalitik kurama göre, iç dengenin bozulması ile birlikte anksiyete ortaya çıkar. İçerden gelen bir tehlike özelinde söz konusu durumu karşılama veyahut da içeriden gelen tehlikeden kaçınmak üzere, egonun savunma önlemlerine başvurması yönünde uyaran bir kaygı ortaya çıkar.

Buna Göz Atın  Şizofreni Belirtileri

Psikolojik denge, savunmaların başarılı olması ile birlikte tehlike arz eden sorunun ortadan kalkması, savuşturulması veya güvenli bir şekilde denge kurulması sağlanır. Kullanılan savunmaların yapısı, çeşitli psikonevrotik belirtilere neden olabilmektedir.

Eğer savunma mekanizmaları yeteri kadar işlevsel olmaz ise anksiyete işlev gördüğü düşük düzeyin üzerine çıkarak yaygın anksiyete bozukluğu veya panik ataklar şeklini alabilir.

Mersin Üniversitesi-Psikoloji Bölümü'nden 2020 yılında mezun oldum. Covid-19 döneminde yaygınlaşan "Online Terapi" yöntemi ile psikolojik danışma vermeye devam etmekteyim. Mersin Üniversitesi- Psikoloji Lisans 2016-2020 Çağ Üniversitesi- Psikoloji Yüksek Lisans 2021-... Çağ Üniversitesi- Hukuk Fakültesi 2021-...
Yazı oluşturuldu 81

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön