Şizofreni Belirtileri

Şizofreni, kişinin dış dünyayı algılama biçimini, davranışlarını etkileyen bir psikolojik hastalıktır. Kronik bir hastalık olan şizofreni, kişinin gerçeklikle bağını önemli ölçüde koparır. Şizofreni hastaları farklı davranışlar sergileyerek gerçek hayatta olmayan olaylara inanmaya başlarlar. Bu olaylara inanmak onların davranışlarını ve kişiliklerini etkilemeye başlar. Şizofreni hayat boyu süren bir hastalıktır. Çoğu zaman şizofreni yavaş yavaş gelişim göstermeye başlar. Hasta genel olarak çarpık düşüncelerle, halüsinasyon ile uğraşmaya başlar. Bilindiğinin aksine şizofreni hastaları tehlike saçan kimseler değildir. Gerekli tedavi uygulanmaya başladıktan sonra toplum içerisinde, aileleriyle ve tek başına yaşam sürdürebilirler.

İçerik

Şizofren kime denir?

Şizofreni belirtileri
Şizofreni Belirtileri

Şizofreni hastalarına şizofren denmektedir. Şizofren kişiler gerçekle hayalin arasındaki ayrımı yapamayarak, gerçek dışı olaylara inanırlar. Şizofreni hastalarının gerçekle hayali ayırt edememesinin sonucu olarak duygu ve davranışlarda bozulmalar meydana gelir.

Şizofreni Belirtileri Nedir?

Şizofreni hastalığında belirtiler başlangıç döneminde hafif seyredebilir. Başlangıç aşamasında hasta yakınları problemlerin başladığını kestirebilir. Şizofreni belirtileri arasında duygu, düşünce ve davranışa ilişkin sorunlar yer alır. Sanrılar, halüsinasyonlar, düzensiz konuşma, kişinin kendisini ifade edememesi sıkça karşılaşılan belirtiler olarak görülebilir.

  1. Şizofreni hastaları gerçek dışı olaylara inanabilir. Sanrılar, hayaller gerçek dışı düşüncelerdir. Gerçek dışı düşüncelere örnek olarak herkesin ona zarar vereceğini düşünmesi ya da herkesin onun hakkında konuştuğuna inanması.
  2. Şizofreni hastaları gerçekte olmayan bazı şeyleri gördüklerini ve duyduklarını söyleyebilir. Hasta için bunlar tamamen gerçektir ve normal bir deneyim gücüne eşdeğer etkiye sahiptir. Halüsinasyonlar genelde işitme duyusu yolu ile gerçekleşir.
  3. Düzensiz konuşma ve kişinin kendini ifade edememesi sıkça görülen bir belirtidir. Hastalar konuşma esnasında kendisini ifade edemeyebilir ve verdikleri cevaplar sorulan soru ile alakasız olabilir. Konuşma esnasında anlamsız kelimeler veya cümleler kullanabilir.
  4. Düzensiz motor hareketler şizofreniyi anlamada dikkat edilen bir diğer belirtidir. Ajitasyon, çocuksu davranışlar, gereksiz ve abartılı davranışlar, uygunsuz duruş şekli (postür), hedeflere ulaşmakta zorlanmak…
  5. Kişisel hijyenin ihmal edilmesi
  6. Yetersiz duygulanım (Önemli olaylara karşı duygusuzluk yaşama)
  7. Çalışma veriminin azalması
  8. Göz temasından kaçınma
  9. Yüz ifadelerinin azalması, mimiksizlik, aileye ve yakınlara karşı şüpheci davranma
  10. Depresyon
Mersin Üniversitesi-Psikoloji Bölümü'nden 2020 yılında mezun oldum. Covid-19 döneminde yaygınlaşan "Online Terapi" yöntemi ile psikolojik danışma vermeye devam etmekteyim. Mersin Üniversitesi- Psikoloji Lisans 2016-2020 Çağ Üniversitesi- Psikoloji Yüksek Lisans 2021-... Çağ Üniversitesi- Hukuk Fakültesi 2021-...
Yazı oluşturuldu 87

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön