Dinamik Psikoterapi Nedir?

Dinamik Psikoterapi sürecinde; terapist tedavide daha etkin bir rol oynar. Terapist hastanın içsel çatışmaları hakkında nötr bir tutum izlemez. Hangi savunmaların üzerine gidip, çözümleyeceğine, dokunmayacağı veya güçlendireceği alanlara karar verir.

Terapistin her zaman nötr bir pozisyonda olmamasının dışında, dinamik psikoterapi yorumlayıcı psikanaliz modeline benzer. Tedavide esas alınan olgu direnç ve aktarımın çözümlenmesi üzerinedir. Psikanaliz‘den farklı olarak terapist üstten bakan bir konumda yer almamaktadır. Ekspresif terapinin en etkili ve yararlı olduğu alan, borderline kişilik örgütlenmesi gösteren kişilik sorunlarıdır. Nevrotik örgütlenme düzeyinde psikanalizle belirgin bir farkı yoktur. Psikozlarda ise çok sınırlı vakalarda kullanılabilir. 

Mersin Üniversitesi-Psikoloji Bölümü'nden 2020 yılında mezun oldum. Covid-19 döneminde yaygınlaşan "Online Terapi" yöntemi ile psikolojik danışma vermeye devam etmekteyim. Mersin Üniversitesi- Psikoloji Lisans 2016-2020 Çağ Üniversitesi- Psikoloji Yüksek Lisans 2021-... Çağ Üniversitesi- Hukuk Fakültesi 2021-...
Yazı oluşturuldu 81

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön