Psikolojik Manipülasyon: Gaslighting

Bu makale psikolojik manipülasyonun bir türü olan Gaslighting hakkında bilgiler içermektedir. Gerçek hayatta uygulanmamalıdır.

Gaslighting, bir psikolojik manipülasyon yöntemidir. Hedef kişinin hafıza, akıl sağlığı ve algılarını sorgulatmaya iten bir psikolojik taciz yöntemidir. Gaslighting terimi adını 1938 yılına dayanan bir oyundan almıştır. 1938 yapımı oyunun adı Gas Lighting’dir (Gaz Lambası). Oyunda erkek karakter eşinin bir deli olduğuna inandırmaya çalışır ve oyun gaz lambasının sönmesi ile sona erer. Oyuncunun eşi gaz lambası söndüğünde bu durumun bir oyun olduğunu anlar.

Gaslighting manipülasyonu üç aşamadan oluşur. Manipülasyonu ilişkideki baskın kişi organize eder ve uygulamaya geçirir. Bu aşamalar idealleştirme, değersizleştirme ve gözden çıkarma evreleridir. Seçilen kurban öncelikle ilişkilerinin mükemmel bir ilişki olduğuna ikna olur. Baskın kişi bu aşamayı başarı ile tamamladıktan sonra karşısındaki kişiyi değersizleştirmeye başlayacağı ikinci evreye geçer. Gaslighting’in ikinci evresi en zor evredir. Kurban, baskın kişi tarafından hiçbir şeyi beceremeyen bir kişiye dönüştürülür ve bu evreden sonra baskın kişi kurbanını terk eder. Terk etme aşaması da gözden çıkarma evresidir. Kurban (diğer adıyla mağdur) kendisini baskın kişiden özür dilerken bulur. Baskın kişi bu aşamadan sonra kendisine yeni kurbanlar aramaya koyulur.

Buna Göz Atın  Değişmeyen Gerçek: Ölüm

Bu manipülasyon yöntemi ikili ilişkileri ve ikili ilişkilerin ardından taraflar üzerinde oldukça hasar bırakan bir manipülasyon yöntemidir. Gaslighting hakkında bilgi sahibi olmanız, bu manipülasyona maruz kalmanız halinde size içgörü kazandırabilir…

Mersin Üniversitesi-Psikoloji Bölümü'nden 2020 yılında mezun oldum. Covid-19 döneminde yaygınlaşan "Online Terapi" yöntemi ile psikolojik danışma vermeye devam etmekteyim. Mersin Üniversitesi- Psikoloji Lisans 2016-2020 Çağ Üniversitesi- Psikoloji Yüksek Lisans 2021-... Çağ Üniversitesi- Hukuk Fakültesi 2021-...
Yazı oluşturuldu 87

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön