Kalıtsal Davranış Nedir?

Kalıtsal davranış; spesifik uyarıcılara karşı organizmanın doğuştan itibaren gösterdiği davranışlardır. Organizma, kalıtsal davranışları deneyimler yolu ile edinmez. Bu davranışlar türün çoğu bireyinde yaygın olarak görülür. Davranışlar türün evrimsel tarihinde olşmuştur. Bu davranışların bazıları beyinle de ilişkili olmayabilir. Kökleri beynin ortaya çıkmasından önceki zamanlara kadar uzanmaktadır.

Kalıtsal davranış, iki şekilde değerlendirilebilir. Kalıtsal davranışların kimisi uzun sürelerde gerçekleşir, kimisi de kısa sürede gerçekleşir. Örneğin kuşların belirli mevsimlerde göç etmesi. Organizmayı harekete geçiren uyaran ortaya çıktığında, organizma davranışlar silsilesini başlatır.

Buna Göz Atın  Terk Edilme Korkusu

Refleks: Organizmanın bir uyarana karşı hızla gösterdiği tepkiye refleks adı verilir. Refleksler oldukça ani gelişir. Göz bebeklerinin büyümesi, küçülmesi; babinski, yutma ve tutma refleksleri gibi.

Mersin Üniversitesi-Psikoloji Bölümü'nden 2020 yılında mezun oldum. Covid-19 döneminde yaygınlaşan "Online Terapi" yöntemi ile psikolojik danışma vermeye devam etmekteyim. Mersin Üniversitesi- Psikoloji Lisans 2016-2020 Çağ Üniversitesi- Psikoloji Yüksek Lisans 2021-... Çağ Üniversitesi- Hukuk Fakültesi 2021-...
Yazı oluşturuldu 81

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön