Uykusuzluk Bozukluğu

DSM-5’te “Uykusuzluk Bozukluğu”, “Uyku-Uyanıklık Bozuklukları” alt başlığında sınıflandırılmıştır. DSM-5’e göre “Uykusuzluk Bozukluğu” için 3 belirtinin en az birisinin eşlik ettiği, uykunun kalitesi ve sayısı ile ilgili kişide bir şikayetlenme söz konusu olmalıdır.

  1. Uykuya dalmakta ve uykuyu başlatmada kişinin güçlük yaşamasıdır. Çocuklar özelinde bir tanı koyulacaksa bakı veren kişinin yardımı olmaksızın ortaya çıkabileceğini göz ardı etmemek gerekir.
  2. Kişinin uykusunu sürdürmesi konusunda güçlük yaşaması, sık sık uyanması ve bu uyanmalardan sonra kişinin yeniden uykuya dönmesinin sorunlu hale gelmiş olması.
  3. Sabahları erken uyanma sonucunda yeniden uyuyamama

Uykusuzluk Bozukluğu Tanısı

Uyku bozukluğunun varlığından bahsedebilmek için günlük yaşam işlevlerinde bir işlevsellikte düşme görülmesi gerekir. Klinik açıdan belirgin bir sıkıntı, toplumsal, eğitimsel, iş yaşamında yaşanacak işlevsellik sorunları ve davranışsal yönden işlevsellikte düşüşler gözlenebilir olmalıdır.

Buna Göz Atın  Aşağılık Duygusu

Uyku bozukluğunun haftada en az üç gece görülmesi ve bu sorunun en az üç ay boyunca devam etmesi tanı koyulması için önem arz eder. Bu bozukluk, kişinin uyuduğu ortam elverişli olmasına rağmen ortaya çıkar. Tanıyı koyan uzman, madde kullanımına bağlı sorunlar ve uyku bozukluğunun başka bir uyku-uykusuzluk bozukluğu ile birlikte daha iyi açıklayamadığı durumlarda koyması gerekmektedir.

Eş zamanlı olarak kişinin yaşadığı psikolojik hastalıklar ve bedensel sağlığını etkileyen diğer sorunların sonucu olarak ortaya çıkmamış ise “uykusuzluk bozukluğundan bahsedilebilir.

Mersin Üniversitesi-Psikoloji Bölümü'nden 2020 yılında mezun oldum. Covid-19 döneminde yaygınlaşan "Online Terapi" yöntemi ile psikolojik danışma vermeye devam etmekteyim. Mersin Üniversitesi- Psikoloji Lisans 2016-2020 Çağ Üniversitesi- Psikoloji Yüksek Lisans 2021-... Çağ Üniversitesi- Hukuk Fakültesi 2021-...
Yazı oluşturuldu 87

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön