Rett Sendromu Nedir?

Rett Sendromu, Dr. Andreas Rett tarafından tanımlanan ve 1983 yılında yayınlanan bir raporla dünya çapında tanınan bir hastalıktır. Rett sendromu özellikle kız çocuklarında görülen nörolojik bir hastalıktır. Bu sendrom erkek çocuklarda görülme olasılığı kız çocuklarında görülme olasılığına göre düşüktür.

Rett Sendromu görülen çocuklar, 6-18 aylık yaşam evrelerinde normal çocuklar gibi bir gelişim gösterirler. Yaşamlarının ilerleyen evrelerinde geçici durgunluk veya gelişimsel gerileme yaşamaya başlarlar. Rett sendromu hastası çocuk, kazandığı iletişim becerilerini yitirmeye başlayabilir ve stereotipik el hareketleri, kafa gelişiminde gözle görülür bir yavaşlık yaşarlar. Nöbet geçirme ve uyanık oldukları esnada düzensiz nefes alma-verme problemleri yaşayabilirler.

Buna Göz Atın  Münchausen Sendromu

Bu hastalık X kromozomunda bulunan MECP2 geninin kusurlu olmasından dolayı ortaya çıkar. Özellikle kız çocuklarında görülür. Erkek çocuklarda daha az görülme sebebi taşıdığı diğer kromozomun Y kromozomu olmasından kaynaklanır. MECP2 geni kusurlu olan erkek, anne karnında ölmektedir.

Yapılan araştırmalara göre her 23 bin doğum ila 10 bin doğumdan 1 bebekte görülebilecek gelişimsel hastalıktır.

Mersin Üniversitesi-Psikoloji Bölümü'nden 2020 yılında mezun oldum. Covid-19 döneminde yaygınlaşan "Online Terapi" yöntemi ile psikolojik danışma vermeye devam etmekteyim. Mersin Üniversitesi- Psikoloji Lisans 2016-2020 Çağ Üniversitesi- Psikoloji Yüksek Lisans 2021-... Çağ Üniversitesi- Hukuk Fakültesi 2021-...
Yazı oluşturuldu 87

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön