Nesne Kalıcılığı Nedir?

Nesne kalıcılığı, nesnelerin beş duyu organının herhangi biri ile anlarda bile kaybolmadığı ve hala var olmaya devam etmesi anlayışıdır. Nesne Devamlılığı “Gelişim Psikolojisi” alanında incelenen temel bir kavramdır. Nesne kalıcılığı anlayışının insanda ne zaman geliştiği konusunda bilimsel bir fikir birliği bulunmamaktadır.

Bebeklerde nesne kalıcılığını ilk kez inceleyen kişi Jean Piaget’tir. Piaget’in teorisine göre insanlar nesne kalıcılığını, “Duyusal Motor Döneminde” edinirler.

Nesne kalıcılığı gelişmemiş bebekler, bir nesnenin görüş alanlarından çıktığı anda onun yok olduğunu düşünürler. Örneğin bebeğin annesi odadan ayrıldığında annenin kaybolduğunu düşünürler. Anne tekrardan odaya girdiğinde annenin olduğunu bilir ancak anne tekrardan görüş alanından çıktığında onun yeniden kaybolduğunu düşünür. Nesne devamlılığı edinme sürecinde annenin çocuğun ihtiyaçlarını düzenli ve yeterli biçimde karşılaması gelecek dönemler için çocuğun sağlıklı ilişkiler geliştirmesi açısından önemlidir.

Mersin Üniversitesi-Psikoloji Bölümü'nden 2020 yılında mezun oldum. Covid-19 döneminde yaygınlaşan "Online Terapi" yöntemi ile psikolojik danışma vermeye devam etmekteyim. Mersin Üniversitesi- Psikoloji Lisans 2016-2020 Çağ Üniversitesi- Psikoloji Yüksek Lisans 2021-... Çağ Üniversitesi- Hukuk Fakültesi 2021-...
Yazı oluşturuldu 87

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön