İnsanlar Neden Yalan Söyler?

Yalan, bir diğer kişiyi aldatmak amacıyla gerçeğe aykırı söylenen söz olarak tanımlanmıştır. Yalan söylemek çeşitli nedenlerden kaynaklanan bir davranıştır. İsanlar kendilerini tehdit altında hissettiklerinde ve olması muhtemel sonuçlardan kaçınmak istediklerinde yalan söyleme davranışında bulunabilirler.

Robert Feldman’a (Professor of Psychological and Brain Sciences) göre yalan söyleme davranışı benlik saygısı ile alakalıdır. Benlik saygısının tehdit altında olduğunu hisseden insanlar yalan söyleme davranışını daha sık gösterdiklerini ifade etmiştir.

İnsanlar olası sonuçlardan kaçınmak istediklerinde yalan söyleyebilirler. Kişinin hayatında yaptığı ya da gizlemek istediği bazı şeylerden dolayı diğer insanlara yalan söylemesi ihtimal dahilindedir. Örnek vermek gerekirse kırdığı vazodan dolayı cezalandırılması muhtemel olan çocuk, bu suçu başkasına atabilir.

Bu durum kişinin hayatta kalmaya dayalı olan ilkel dürtülerinden birisidir. Ciddi bir eylemde bulunan kişi yaşamını olumsuz etkilemesin diye bu eylemi saklayabilir, şeklini değiştirebilir ya da inkar edebilir.

Buna Göz Atın  Değişmeyen Gerçek: Ölüm

Diğer insanlara uyum sağlamak amacıyla söylenen yalanlar vardır. Başka kişilerin bizi kabul etmesi amacıyla gerçek hislerimizi, sevdiğimiz ya da sevmediğimiz şeyleri olduğu gibi aktarmaktan kaçınmamız buna örnek verilebilir. Örneğin romantik ilişkisinde son zamanlarda sorun olan birisinin sevmediği bir faaliyeti seviyormuşçasına yapmasıdır.

Başkalarını korumak için yalan söylemek; Diğer insanların incinmesini ya da faydasına olacak şekilde yalan söyleyebiliriz. Burada sevilen kişiyi koruma düşüncesi ile hareket ederiz. Bildiğiniz bir olayı yanlış ve çarpıtarak anlatmak, birisi hakkında gerçek dışı ifadeler kullanmak (gerek olumlu gerek de olumsuz) başkalarını korumak için söylenecek yalanlardır. Somutlaştırmak gerekirse, bir arkadaşınız için sorun olacak bir eylemini gizlemek ya da lehine olması için olduğundan daha iyi anlatılması bu durum için örnek verilebilir.

Mersin Üniversitesi-Psikoloji Bölümü'nden 2020 yılında mezun oldum. Covid-19 döneminde yaygınlaşan "Online Terapi" yöntemi ile psikolojik danışma vermeye devam etmekteyim. Mersin Üniversitesi- Psikoloji Lisans 2016-2020 Çağ Üniversitesi- Psikoloji Yüksek Lisans 2021-... Çağ Üniversitesi- Hukuk Fakültesi 2021-...
Yazı oluşturuldu 87

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön