Erkeksi Protesto Nedir?

Erkeksi protesto kavramı, Alfred Adler tarafından geliştirilmiştir. Adler’e göre, doğuştan var olan eksiklik duyguları bakımından cinsiyetler arası bir fark olmadığı ama cinsiyete bakış açısı bakımından toplumların erkeklere daha çok değer vermesinden kaynaklanan bir sonuç olarak Erkeksi Protesto ortaya çıkar. Toplumda kız çocuğunun kendisinin ve diğer kız çocuklarının küçümsenmesine aşırı oranda maruz kaldıysa ileriki yaşamında kadınlığından vazgeçme yolunu seçebilir ve toplumun üstün tuttuğu erkeksi davranışlar tercih edilebilir.

Toplumun cinsiyete bakış açısı, eğer cinsiyetler arasında büyük bir ayrım görüyorsa bu durumun sonucunda kadınlar yetersizlik duygusu yaşamaya başlayabilir. Kimi kadınlar bu eksikliği giderebilmek için “cinselliği kullanarak erkekleri incitmek, erkekleri sömürmek” gibi tepkiler verir. Kimi kadınlar ise kadınlık ile bağdaştırılan davranışlardan oldukça uzak durmaya çalışır.

Buna Göz Atın  Egzersiz Davranış Kuram ve Modelleri

Toplumun erkek rolüne biçtiği özellikleri ve toplumun erkek bireylerden beklentilerini karşılayamamış erkek bireyler de ileriki yaşamında ya saldırgan bir erkek kimliği edinir ya da kadınsı eğilimlerini çevresine meydan okurcasına yaşamayı tercih ederler.

Mersin Üniversitesi-Psikoloji Bölümü'nden 2020 yılında mezun oldum. Covid-19 döneminde yaygınlaşan "Online Terapi" yöntemi ile psikolojik danışma vermeye devam etmekteyim. Mersin Üniversitesi- Psikoloji Lisans 2016-2020 Çağ Üniversitesi- Psikoloji Yüksek Lisans 2021-... Çağ Üniversitesi- Hukuk Fakültesi 2021-...
Yazı oluşturuldu 87

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön